Történelem

A sakkolimpia kétévente rendezett nemzetközi sakkverseny, melyen a Föld országainak válogatottjai mérik össze tudásukat. Ez a legrangosabb nemzetek közötti verseny. A versenyt a Nemzetközi Sakkszövetség (FIDE) rendezi. A sportág legeredményesebb országa még mindig az 1991-ben felbomlott Szovjetunió.

A 2018-as sakkolimpiára Grúziában, Batumiban került sor. A 2020-as sakkolimpia a koronavírus-járvány miatt először 2021-re lett halasztva, majd elmaradt. 2022-ben az indiai Csennai, míg 2024-ben Budapest lesz a házigazda.[1]

Legeredményesebb szereplői

1952 óta a Szovjetunió, illetve felbomlása után Oroszország játszott domináns szerepet a sakkolimpiákon. A Szovjetunió, illetve Oroszország után öt-öt győzelemmel az Amerikai Egyesült Államok és Magyarország voltak a legeredményesebbek a sakkolimpiák történetében (de Magyarország kétszer nem hivatalos olimpián győzött).

Magyarország: kiemelkedő eredmények

Az első két hivatalos sakkolimpiát Magyarország nyerte, 1927-ben és 1928-ban. A legendás győztes csapat tagjai: Maróczy Géza, Nagy Géza, Vajda Árpád, Havasi Kornél, Steiner Endre (Maróczy 1928-ban már nem játszott.) Ezt két nem hivatalos olimpia előzte meg, amelyek közül a másodikat 1926-ban Budapesten rendezték, és a hazai csapat győzelmét hozta. Azóta nem rendeztek Magyarországon sakkolimpiát. Az olimpiai sikert Magyarország még kétszer megismételte, az 1936-ban tartott nem hivatalos és az 1978-as hivatalos olimpián. A 3 arany mellett 7 ezüst és 2 bronzérem a magyar válogatott csapat eredménye. Az egyéni teljesítményekkel 8 arany, 12 ezüst és 12 bronzérmet szereztek sakkozóink. Az eddigi sakkolimpiák összesített eredményei alapján Magyarország csapata szerezte a legtöbb pontot, valamint a legtöbb mérkőzést is válogatottunk nyerte.

Portisch Lajos játszotta a legtöbb játszmát sakkolimpián (260-at), ő aratta a legtöbb győzelmet (121) és szerezte a legtöbb pontot (176,5).

Női csapatunk is többször kiválóan szerepelt: két alkalommal 1988-ban és 1990-ben aranyérmet szerzett a Polgár testvérekből, (Zsuzsa, Zsófi, Judit), valamint Mádl Ildikó által alkotott válogatottunk. E két aranyérem mellett még 5 ezüst és 2 bronzérem szerepel válogatott csapatunk eredménytablóján. Az egyéni teljesítményekkel 9 arany, 9 ezüst és 10 bronzérmet szereztek sakkozónőink. Magyarország női válogatott sakkcsapata nyerte az eddigi sakkolimpiák összesített eredményei alapján a legtöbb pontot, valamint a legtöbb mérkőzést is válogatottunk nyerte.

Története

A Nemzetközi Olimpiai Bizottság 1999 óta ismeri el a sakkot, mint olimpiai sportágat. A Nemzetközi Sakkszövetség azóta tagja a Nemzetközi Olimpiai Bizottságnak. A sakkolimpiákat azonban azóta sem az olimpiákkal együtt rendezik.

1924-ben a sakkozók már kísérletet tettek rá, hogy a sakkot fogadják el olimpiai sportágnak. Ez akkor nem sikerült, de az 1924. évi párizsi nyári olimpiai játékokkal párhuzamosan, ugyanott nemzetközi sakkviadalt is szerveztek. Ez volt az első, még nem hivatalos sakkolimpia, amelyen még egyénileg indultak a versenyzők. A következő, még mindig nem hivatalos sakkolimpiára, amely már csapatverseny volt, két évvel később Budapesten került sor (és a házigazda nyerte meg).

Az első hivatalos sakkolimpiát a FIDE szervezte, 1927-ben, Londonban (és ezt is a magyarok nyerték). Ezután a második világháború kitöréséig egy-, vagy kétévente rendezték a sakkolimpiákat. 1950 óta kétévente rendezik.

A Nemzetközi Olimpiai Bizottság tagjaként a FIDE – vitatott módon – ragaszkodik bizonyos olimpiai szabályokhoz, például a doppingtesztekhez. Nem tudni, válhat-e a sakkolimpia egyszer olimpiai eseménnyé.

A verseny

A FIDE összes nemzeti szervezete küldhet egy csapatot az Olimpiára. A tagszervezetek „határai” nem feltétlenül esnek egybe az országok közigazgatási határaival. Például az Egyesült Királyság mind a négy tagországa küldhet csapatot (és külön Guernsey is). Adott esetben egy ország több csapatot is indíthat (például a házigazda ország három csapatot is indíthat.)

A csapatok sokáig hattagúak voltak: négy alapjátékos és két tartalék, a 2008-as drezdai olimpia óta azonban csapatonként már csak egy tartalék szerepelhet.

Kezdetben kiemeléses alapon csoportosították a résztvevőket, 1976 óta azonban a verseny svájci rendszerű.

A verseny fődíja a Hamilton-Russell-Kupa, amit az első hivatalos, 1927-es sakkolimpiára ajánlott fel a névadó mágnás. A kupa a következő versenyig a győztes csapatnál marad. A női kupát az első női világbajnokról, Vera Menchikről nevezték el.

A kivonat forrása: wikipedia

Az eredeti cikk a wikipedián

Shopping Cart