45. FIDE Sakkolimpia
Budapest, 2024. szeptember 10 – 23.
Magyar Sakkszövetség – Sakkolimpia Nyílt Nap:
https://chess.hu/sakkolimpia-nyilt-nap-budapest-2023-junius-16-pentek
Willy Iclicki a sakkmúzeumban


Megbízólevél:

dr. Polyánszky Zoltán MSSZ elnök a sakkmúzeumban
Fotók: Budapesti Sakkmúzeum

„2024. szeptember 10-23. között a Magyar Sakkszövetség és a Nemzetközi Sakkszövetség (FIDE) Budapesten rendezi a 45. sakkolimpiát. Ez alkalomként szolgál a FIDE 100. évfordulójának megünneplésére is. Schenker Tamás több évtizedes gyűjtőmunka eredményeként 2008. szeptember 18-án megalapította a Budapesti Sakkgyűjteményt és Múzeumot a 1046 Budapest, Fóti út 105. szám alatt. A gazdag gyűjtemény a magyar és a nemzetközi sakk-kultúra emlékeit idézi. A múzeum látogatói között nemcsak neves sakkozókat, hanem a FIDE képviselőit is köszönthettük. A gyűjteményt ma az alapító fia, Schenker András kezeli, aki a múzeum bővítésére és fenntartására létrehozott Budapesti Sakkgyűjtemény és Múzeum Alapítvány kuratóriumának elnöke. A Nemzetközi Sakkszövetség a Budapesti Sakkolimpiát kiváló alkalomnak tartja arra, hogy a Budapesti Sakkmúzeum értékes gyűjteményét kiállításon mutassa be a világnak, ezért felkéri a gyűjtemény kurátorát, Schenker Andrást, és a megbízottjaként eljáró Simon Endrét az „Art of Chess” című kiállítás megszervezésére”.

A FIDE sakktörténeti kiállítása a Sakkolimpián
Fotók: Schenker András (2024)
A Budapesti Sakkgyűjtemény és Múzeum Alapítvány gondozásában lévő sakkgyűjtemény alapítójának, Schenker Tamásnak (1948-2024) nagy álma volt egy budapesti sakkolimpia. Sajnos ő már nem élhette meg ezt a sakkvilágban nagy jelentőséggel bíró eseményt.
Az alapítvány kuratóriumi elnöke, Schenker András kapcsolatainak és kitartásának köszönhetően az olimpiai versenyek helyszínén a Nemzetközi Sakkszövetség (FIDE) által megrendezett sakktörténeti kiállításon bemutathatta a sakkgyűjtemény néhány értékes és érdekes darabját, ezzel is népszerűsítve édesapja több évtizedes gyűjtőmunkájának gyümölcsét, a relikviákban gazdag Budapesti Sakkmúzeumot.
Fotók: Budapesti Sakkmúzeum (2024)